Çocukluk Dönemi

Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Eve gelecek olan yeni bir birey için evde olan çocuk için endişeler başlamaktadır. Yerinin sarsılacağı düşüncesi ve hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı düşüncesi çocuğu daha hırçın ve kıskanç yapabilmektedir.

Çocuklara Kardeş Sevgisi Aşılama

Çocuğun yaşına ve kişiliğine bağlı olarak eve gelecek olan yeni bireye karşı duyguları farklılık göstermektedir. Çocuğun bu dönemde daha az üzülmesi ve daha fazla yıpranmaması için çeşitli tedbirler alınabilir. Bir pedagog ile görüşmek alınacak tedbirler arasında görülmektedir. Çocuğun yaşı, gelişimi ve yaşam düzeyine göre daha sağlıklı önerileri uzmanından öğrenmek daha avantajlı olabilmektedir. Kıskançlık derecesini düşürmek ve yeni gelecek olan bebeği kabullenmek için anne ve babaların yapmaları gereken şöyledir;

Bebek doğmadan önce anne ve baba çocuğu için özel zamanlar üretmeli ve çocuğuna sevgilerini göstermelidirler. Anne ve baba her zaman varlığını alıştırmama ve çocuğu dünyanın odak noktası haline getirmemelidir. 3 yaşından küçük çocuklar için bu geçerli değildir. Çünkü o yaşlardaki çocukların bilgileri anlamak gibi zihinsel yetenekleri ve davranışlarını kontrol etmek gibi bilgilere henüz sahip değildir. Çocuk ile çok fazla mücadeleye girmemek ve inatlaşmamak uyumlu davranmak.

Kardeş ne demek ve bununla ilgili bilgiler anlatmak,  çocuk ve doğmamış bebek arasında bir bağ oluşturmak. Annenin büyüyen karnına dokunmak ve sevme çalışmaları yapmak ve bu çalışma sırasında çocuğu daha yakınınız da tutmak etkili olabilmektedir. Bebek doğmadan önce çocuğunuzun yatağını ve odası ayırmanız gerekmektedir. Doğumdan sonra sorumluluklarının neler olduğu ve neler yapmaları gerektiğini önceden belirlemek daha sonra doğacak olan sorunları kontrol altında tutmayı sağlayacaktır.

Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Doğum zamanı geldikçe artan endişenin çocuğa belli edilmemesi gereklidir. Bu sorunların gelecek bebek nedeni ile olduğunu çocuk düşünmemelidir. Doğacak bebek için yapılacak alışveriş ve seçimler çocukta gerginliğe sebep olabilmektedir. Doğum sırasında çocuğun soracağı sorulara karşılık verilmelidir. Endişeleri giderilmelidir. Doğumdan sonra annenin iyi olduğu bir zamanda çocuk ile anne görüştürülmelidir. Bebek ile ilk karşılaştığında bebeğin kendi yatağında olması çocuğu rahatlatmaktadır. Bebekten kalan zamanlarda eskisi gibi anne ve baba çocuk ile oyunlar oynamalıdır. Kardeşler arasında asla kıyas yapılmamalıdır. Çocuk için oyuncakları ve eşyası kıymetli olabilir ve paylaşmak için zorlanmamalıdır. Çocuğun bakımı ile ilgili sorumluluklar verilebilir. Önemli olan aile bireylerinin arasında sevgi ve saygıdır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu