Öneriler

EVDE LİMON YETİŞTİRMEK

EVDE LİMON YETİŞTİRMEK

 

Birçok lezzetli yemekte ve çeşitli içeceklerde kullanılan limon, sıcak bir ortamda yetiştirilmektedir. Büyümesi ve olgunlaşması ise limonun yetiştirilme ortamıyla birlikte bakımına göre de değişmektedir. Örneğin eğer limon evde yetiştiriliyor ise bu durumda organik olması şarttır. O yüzden bir limon türü olan meyer ile yetiştirilmelidir. Meyer türündeki limon ise evde yetiştirmek için üretime oldukça uygundur. Bunun dışında evde limon yetiştirmek için küçük boyuttaki limonlar da kullanılabilir. Saksı da yetiştirilen bu limonlar, hem çok lezzetli olmakta hem de çok hızlı gelişmektedir. Yetiştirilme işlemine geçilmeden önce ise saksı evin en fazla güneş alan bölgesine konmalıdır. Ayrıca limon yetiştirme de sulama işinin de düzenli yapılması gerekmektedir.

Evde Limon Yetiştirmek İçin Ne Gereklidir?

Limon, oldukça lezzetli bir besindir ve yetiştirilmesi özen gerektirmektedir. Bu yüzden limonun hem yetiştirileceği ortam hem de bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Evde limon yetiştirebilme avantajı ise bu durumu oldukça kolay bir hâle getirmektedir. Bununla birlikte Limon yetiştirmek için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Bu malzemelerin başında limon çekirdeği gelmektedir. Limon çekirdeğinin ise organik bir limona ait olması daha iyi olacaktır. Bir de limonları yetiştirmek için büyük ve geniş çaplı bir saksıya ihtiyaç vardır. Saksının içine konulması gereken de saksı toprağı lazımdır.

Limon Çekirdeğini Filizlendirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

  • İlk olarak toprağı ıslatılmalıdır
  • Daha sonra limon iki parçaya ayrılmalıdır.
  • Ardından limonun çekirdeği alınmalıdır.
  • Limonun çekirdeği bir sonraki aşamada ise toprağın 1-2 cm altına gömülmelidir.
  • Çekirdeği sıcak tutmak için ise sakının üzeri plastik ile sarılmalıdır.

Evde limon yetiştirme işlemleri bu şekildedir ve düzenli olarak sulamasının yapılması gerekmektedir. Malzemeler ile birlikte ilk işlemler yapıldıktan sonra düzenli bir bakımın ardından da limon çekirdeği 2-3 haftaya kadar filizlenecektir. Evde limon nasıl yetiştirilir? Sorularının cevabı ve çözüm yolları olan adımların ayrıca doğru bir şekilde de uygulanması gerekmektedir. Örneğin limon çekirdeğinin hızlı bir şekilde filizlenmesi için güneş alan bir yere konulması daha uygun olacaktır. Güneş ışınları da limon yetiştirme de  filizlenmeyi hızlı bir şekilde sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu