Sağlık

Bebeklerde sarılık

Bebeklerde sarılık

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık ve Yeni Doğan Sarılığı bebeklerde sık görülebilen rahatsızlıklardandır. Yeni doğan bebeklerde özellikle ilk 1 aylık periyot içerisinde sarılık görülmesi ihtimali bir hayli yüksektir. Bu durum sağlıklı bebeklerde dahi görülmekte olup gayet doğal bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerde sarılık görülmesinin sebebi kandan kaynaklanmaktadır. Anne karnında bebeğin kanında bulunan hemoglobin ile yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olan hemoglobin farklılık göstermektedir.

Bu nedenle bebek metabolizması devreye girerek alyuvar yapımına başlar. Yeni alyuvarlar yapılırken eskileri de zamanla yıkılacaktır. Bu yıkım esnasında sarılık maddesi olarak tabir dilen biluribin bol miktarda üretilir. Bu maddenin pigmentleri sarı renkte olduğu için bebeğin cildi de sarı renkte gözükür.

Yeni doğan sarılığı durumu genel olarak doğumu takip eden 3 gün sonunda gözlenmeye başlanır. Geçici bir durum olup 1-2 hafta içerisinde kaybolacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin bebeklerinin cildinde meydana gelen bu renksel değişimden ötürü telaşlanmaları yersizdir.

Yeni doğan sarılığı olarak adlandırılan bu renk değişimi bebeklerin %80’ine yakın bir kısmında görülmekte olup, sağlık açısından zararlı değildir ve geçici bir unsurdur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu