Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte Saç Boyama

 

Hamilelikte Saç Boyama ya da gebelikte saç boyama son yıllarda sağlık açısından çok tartışılan bir konudur. 9 koca ay süren gebelik özel döneminde kadınlar birçok şeyden feragat etmek zorunda. Bu feragatlerden birisi de saç boyamak…

Hamile bir kadın çok narin bir can daha taşıdığı için eski serbest yaşamındaki gibi har vurup harman savuramaz. Çünkü en kutsal görev olan annelik görevini en iyi şekilde yerine getirmek için birçok zevkten eğlenceden ya da aktiviteden mahrum kalmak durumundadır.

Saç boyaları neden hamilelikte tercih edilmiyor

Bu sorunun cevabı çok basit… Bebek taşıyan anne adayı hassas bebeğin gelişim evresinde hamilelik boyunca birçok kimyasal içerikten uzak durmak zorunda. Bebeğin sağlıklı gelişimi için bu şarttır. Saç boyaları da kimyasal içeriklere sahip olduklarından dolayı gebelikte önerilmez. Özellikle hamileliğin ilk 90 günü boyunca saç boyalarının bebekte katarakt oluşturacağı yönünde uzmanların görüşü var.

Doğal Saç Boyaları

Doğal saç boyası olarak kullanılabilecek tek sağlıklı boya kınadır. Ama her kadın kına kullanmayı seçmez. Kına son derece doğal, saçı besleyen gözenekleri açan saçların parlak canlı görünmesini sağlayan en doğal boya olmasına karşın birçok kadın kınanın öz rengi olan kızıl rengini beğenmeyebilir. Bu durumda kadınlara fazla bir seçenek kalmıyor. En azından hamileliğin en hassas dönemi olan ilk 3 ayda saç boyalarından uzak durmak faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu