Aşk/Aile

Mutlu evliliğin 3 kuralı

Mutlu evliliğin 3 kuralı

 

Çiftlerin birbirine saygı duymadığı bir evliliğin temeli de sağlam değildir

Evlilikte bir binaya benzer temeli sağlam olmayan bir evliliğin çöküşü yakındır, saygı ve sevgi eşler arasında yoksa güzel günler düşlemek ve ilerisini düşünmek pek mümkün değildir. Kişiler arası saygı algılanışı ve sevgi ifade edilişi farklılık gösterse de evli olan kişilerin birbirlerinin sevgi dilini bilmelidir, aksi halde yapılan boşa kürek çekmektir.

Ben değil biz;

Ben yerine biz denilen bir evlilik sağlıklı birliktelikteki ilk adımdır. Beraber alınan kararlar, ev için yapılan alışveriş, geleceğe yatırımlar ve hatta birlikte yapılan yemekler bile artık o evde tek başına değil birinin daha hayatına ortak olduğu ve benlik kavramının yerini biz kavramına bıraktığının göstergesidir. Çünkü mutlu bir evliliğin sırlarından bir tanesi şüphesiz budur.

Seni seviyorum deyin;

Sevgi ne olursa olsun tüm dillerde aynıdır lakin eşler arası bu seni seviyorum demekten ibaret değildir, mesela bir çiçek almak da ona akşam romantik bir sofra hazırlamakta buna eşdeğerdir veya doğum günü ya da özel günleri beklemeksizin eşe alınan küçücük bir hediye bile onu mutlu etmek için yeterlidir, önemsiz gibi görülen böyle ufak dokunuşlar sevginin sözsüz ifade edilişidir. Aynı şekilde fiziksel temasla da sevgiyi ifade etmek mümkündür, akşam eve gelindiğinde sarılmak özlediğini ifade etmek onunla şakalaşmak veya bazen çıkıp el ele dolaşmak gibi basit şeyler aslında evliliği sıradanlıktan kurtaran ve eşlerin birbirlerine olan beklentilerini karşılayan şeylerdir.

 

TAKDİR EDİN;

Eşinizin var olan özelliğini değiştirmek yerine onu güzel davranışlarından dolayı övün, hiç kimse kendisinin eleştirilmesinden hoşlanmaz; insan kendinin bazı özelliklerinin  yanlış olduğunu fark ettiği zaman bunu değiştirebilir ve farklı davranabilir fakat karşıdaki kişiden bunu beklemek  yanlıştır.Eşinizin kendi istekleriniz doğrultusunda davranmasını istemek yerine çabalarını takdir edin ve sizin için yaptığı şeylere teşekkür etmeyi bilin.Eşiniz için en güzel şey beğenilmek adam yerine konulduğunu görmek ve sizin tarafınızdan takdir edildiğini bilmektir.Kendinizi eşinizin olumsuz yönlerini görmek yerine olumlu olanlarını görmeye alıştırın ve bu olumlu şeylerden ona da bahsedin ki ilişkiniz güzelleşip daha da kuvvetlensin.Her evlilikte  problemler yaşanabilir önemli olan eşinizi kırmadan kırıldığınız konuyu onunla paylaşmalısınız.Evliliğinizde bu 3 önemli sırra yer vererek sıkıntıların üstesinden birlikte gelmelisiniz ki hayatı birbirinize zindan etmeyesiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu