Bebeklik Dönemi

Yeni doğan bebeklerde ağlama

Yeni doğan bebeklerde ağlama

Yeni doğan bebeklerin anne ve babası ile çevresi ile iletişim kurma yöntemleri ağlama ile gerçekleşmektedir. Çoğu anne ve baba bu durumdan üzüntü duyarlar ve sürekli bebeklerinin bir sorunu olup olmadığını düşünürler.

 

Bebeklerin çoğu herhangi bir sorun yokken de ağlarlar anneleri ile iletişim kurmak için. Yeni doğan bebeklerin bir kısmı ilk hafta günde 2 saat ile 3 saat arasında ağlamaktadırlar, bu ağlama süresi ilk 6 hafta boyunca giderek artan sürelere ulaşabilir.

 

Bazı yeni doğan bebeklerin özellikleri ise uykuya dalmadan önceki 10-15 dakikalık süre içerisinde ağlamalarıdır. Bu ağlama genellikle mızıldanma şeklindedir ve bir süre içerisinde ebeveynler uykuya dalma ağlamasını algılayabilmektedirler.

 

Yeni doğan bebekleriniz ağlamaya başladığında kucağınıza alıp doyurduğunuzda, altını değiştirdiğinizde ve gaz sorununu giderdiğinizde sakinleşecektir. Bunları uyguladığınız takdirde bebeğiniz ağlamaya devam ediyor ise o zaman sizin yanınızda olduğunuzu hissetmek istediği için ağlamaya devam ediyor demektir, bu şekilde ağlayan bebeklerinizi kucağınızda tutarak ve onu okşayarak sakinleştirebilir ve 10-15 dakikanızı böyle geçirdikten sonra tekrar huzurlu bir şekilde uykuya dalması için yatağına koyabilirsiniz.

 

Bebeğiniz her ağladığında onun yanına koşmanız onu şımartmaz aksine yanında olduğunuzu hissederek sakinleşir ve kendisini güvende hissettiği için daha rahat ve huzurlu olur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu