Bebeklik Dönemi

Yeni doğan bebek sağlığı

Yeni doğan bebek sağlığı

Yeni doğan sağlıklı bir bebeğin ağırlığı 3-3,5 kg olmalıdır. Boyu ise ortalama 50 cm olmalıdır. Yeni doğan bebeğin cildi hassastır, özel ilgi gerektirir.

Banyo ve cilt bakım ile ilgili dikkatli olmak gerekir. Yeni doğan bebeğin göbek kordonu düşmeden banyo yapılması tavsiye edilmez.

Banyo, bebeğin cildinin sağlığını ve dokusunu sürdürmesine, dolayısı ile bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Halk arasında bilinenin aksine çoğu bebeğin gün aşırı banyo yapmaya ihtiyacı yoktur.

Her bez değiştirme ile birlikte ve beslenmesinden sonra altını, ağzını ve burnunu silmek yeterlidir. Haftada 2 veya 3 kez banyo yeterlidir.

Oysa anneler bebeğin banyodan sonra rahat uyuduğu için, her gün yıkamayı tercih ederler.

Banyo, istenilen saatte, bebeğin karnı açken yapılır. Bebeğin göbek kordonu düşünceye kadar silerek temizlenmesi tercih edilmelidir. Bebeği enfeksiyonlardan korumak için göbek bağı düşünce ve eğer yapıldıysa erkek bebeğin sünneti iyileşince bir bebek küveti içinde banyo yaptırılabilir.

Çamaşır deterjanları bebeğinizin hassas cildini tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bebeklerin giysilerini özel hazırlanmış deterjanlar kullanarak yıkayın ve çok iyi durulayın. Yeni doğan bebek için beslenme saati yoktur. Ağladıkça meme verilmelidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu