Beslenme

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

 

Yeni doğan bebekler bir süre anne sütü ile beslenmektedir. Bebek doğduktan sonra annenin sütüyle bir süre beslenirken de gerekli tüm vitamini almaktadır. Bebeğin gelişimi için oldukça yararlı bir besin olan anne sütü, mutlaka verilmelidir. Hem beyin hem de fiziksel olarak bebeğin gelişimi için oldukça gerekli olan anne sütü, günün belirli saatlerinde verilmelidir. Anne sütünün faydaları nelerdir? Konusuna gelecek olursak, bunun için birçok cevap bulunmaktadır. İlk olarak bebeğin beyin gelişimi ve zekası için oldukça faydalı olan anne sütü ayrıca vücuttaki protein ihtiyacını da karşılamaktadır. Aynı zamanda bebeğin kolay bir şekilde sindirebildiği anne sütü, sindirim sistemlerinin  güçlü olmasını  da sağlamaktadır.

Anne Sütünün Yararları Nelerdir?

Anne sütünün içinde gerekli tüm vitaminler bulunmaktadır. Bebeğin hızlı bir şekilde büyümesi de sütün faydalarından kaynaklanmaktadır. A ve C vitaminleri açısından zengin olan anne sütünün yararları oldukça fazladır. Bebeğin anne sütü gereksiniminden karşıladığı bu yararlar ise sağlıklı bir gelişimi kapsamaktadır. Bebeğin doğumundan sonra 72 saat içinde verilen süte ise “kolostrom”denir. Koruyucu maddeler bakımından bebeğe oldukça faydası olan ilk süt 2 saat aralıklarla verilmelidir. Süt üretiminin artması için ise bebek belirli sürelerde emzirilmelidir. Yoksa anne sütü, düzensiz bir emzirme ile ilerleyen zamanlarda azalabilir.

Anne Sütünün Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  • Bebek gelişimini hızlandırıyor.
  • Obeziteyi önlüyor.
  • Enfeksiyonlardan koruyor
  • Hastalıklardan koruyor
  • Böbrek yükünün oluşumunu engellemektedir
  • Ağız temizliğini koruyor

Anne sütünün büyüme ve gelişme dışında daha birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararların en başında sağlık açısından koruma oluşturmasıdır. Bebeğin sağlığını da aynı zamanda koruyan anne sütü anne de meme kanseri hastalığının oluşmasını da engellemektedir. Anne sütünün faydaları bakımından oldukça etkili olan anne sütü, doğal ve şifalı besindir. Bebeğin sürekli emzirilmesi ise faydaları daha da artırmaktadır. Özellikle bebek üzerinde birden fazla yararı bulunan anne sütünün emzirilmesi işte tüm bu yararlarından dolayıdır. Bu yüzden yeni doğan bebek, belirli bir düzenle emzirilmelidir. Bunun içinde anne, bebeği emzirme sürecine girdiği sırada kesinlikle strese girmemelidir. Çünkü streste sütün azalmasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu