Hamilelik Dönemi

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? 

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? 

 

Hamilelik süreci zorlu geçen ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte düzgün ve dengeli beslenmek oldukça önemli olan bir durumdur. Hamile olan kadınların genellikle sebze, et, protein ve süt ürünleri ile beslenmeleri önerilir. Gebelik sürecince annenin kazanmış olduğu ve sürdürdüğü yemek yeme alışkanlığı ileriki süreçlerde çocuk için de bir alışkanlık haline gelir.

Annenin hem daha kolay bir gebelik süreci geliştirebilmesi için daha iyi bebeğin büyümesi için ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Beslenmenin dengeli ve düzenli bir şekilde olması gerekiyor. Anne adayı her besinden az da olda temeli ve bu besinleri düzenli olarak tüketmelidir.

Mide Bulantınız Oluyorsa?

Hamilelik süreci bazen zorlu geçebiliyorken bazen rahat geçebiliyor. Ancak her gebelikte mutlaka mide bulantısının olduğunu söylemek mümkündür. Gebeliğin genellikle ilk 3 ayında anne de hormonal değişimlerden dolayı mide bulantısı meydana gelir. Bu mide bulantıları kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Kadınlar bu bulantılardan bir hayli rahatsız oluyor.

Gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantısını kesmek için uykudan uyanır uyanmaz kıtır ekmek, galeta, leblebi gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bu şekilde mide bulantısı az olur ve daha rahat olursunuz. Gebeliğin ilk dönemlerinde anne yemek yemeyi reddedebilir bu durumda da ortaya halsizlik ve besin eksikliğinden kaynaklı olarak yorgunluk meydana gelebilir. Asitli içecekler ve buna ek olarak meyve suları insan vücuduna iyi gelmeyecektir. Bunlardan uzak durun.

Folik Asit Kullanımına Dikkat Edin

Gebeliğin özellikle ilk 28 gününde folik asite büyük oranda ihtiyaç vardır. Hem anne hem de bebek bu folik asitten yararlanır. Folik asit anne adayının kan volümünü arttırırken, bebeği normal tüp deformansyonlarina karşı koruyor. Bu nedenden ötürü hamile olan ya da hamilelik düşünen kadınlar hamilelik evresine geçmeden 3 ay boyunca ve hamile olduğunda 3 ay boyunca total de 6 ay folik asit kullanmalıdır. Bu folik asit kullanımı son derece önemlidir. Hamilelikte bitki çayı içmemeye dikkat edilmelidir. Bunlar düşük yapmaya yol açar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu