Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?  

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?  

 

14.haftaya kadar kadın ve erkek cinsel organını ayırt etmek zordur. Bu nedenle teorik olarak bebeğin cinsiyetini 14.haftada belirlemek mümkün olsa da radyografinin gebelik haftasında yapılması tavsiye edilir. Kesin tespit için 16.hafta daha uygun olur. Bir bebeğin cinsiyeti kromozomlardan oluşur. Kadının yumurtası X kromozomlu hücre taşıyan bir sperm tarafından döllenirse bebek kız, Y taşıyan bir sperm tarafından döllenirse bebek erkek olur. 6 kromozomun tümü X ise (yani 6 XX), dişidir, 6XY ise erkektir.

Cinsel Gelişim

Belirleyici noktanın “erkekten çıkan spermdeki kromozomlar” olduğunu söyleyebiliriz. Daha sonra kromozomlara göre testisler veya yumurtalıklar oluşur. Bir sonraki aşamada, bir kadının veya bir erkeğin görünümü, hormonal ve genetik etkilerle belirlenir. Erkeklerde iç cinsel organ adı verilen testisler, kızlarda ise rahim ve yumurtalıklar hamileliğin 9. haftasına kadar aynı görünür.

Erkeklerde penis ve skrotum, dış genital organlar gösterilir ve kadınlarda klitoris ve labia 11. haftadan itibaren farklılaşmaya başlar. Bebeğin cinsel organları 14. haftadan itibaren şişmeye başlar. Her iki cinsiyette de iç cinsel organlar gelişir. Bebek büyüdükçe böbrekler son pozisyonu alana kadar yukarı doğru hareket etmeye devam eder. 14 haftada böbrekler atılmaya başlar, amniyotik sıvı yutulur ve atılır.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Rutin taramada çekilen ultrason görüntüleri ile 14 ile 16 haftadan itibaren cinsiyet bilinebilir. Ancak, ultrasonda haftanın başında cinsiyet tahmin ediliyorsa veya bebeğin pozisyonu doğru değilse cinsiyet tahminleri yanlı olabilir. Bu gibi durumlarda tekrar testlerinde cinsiyet belirlenir. Fetal cinsiyet bilinmektedir çünkü fetal DNA analizi noninvaziv prenatal test (NIPT), amniyosentez, koryon villus örneklemesi (CVS) gibi genetik testlerle yapılır, ultrasondan farklıdır.

Tüp bebek (IVF), sizi cinsiyetinizi seçmeye zorlayan bir prosedür değildir. Türkiye’de tüp bebek yöntemiyle cinsiyet seçimi zorunlu durumlar dışında yapılmamaktadır. Sadece cinsiyete bağlı genetik hastalık öyküsü olduğunda tüp bebek doğrulanır. Ayrıca ülkemizde cinsiyet belirleme yasal değildir.

Bebeğin cinsiyeti esas olarak 16 haftadan itibaren rutin ultrason ile belirlenir, ancak bir hata payı olduğu unutulmamalıdır. Bebeğin pozisyonu önemlidir. Ultrasonda ses dalgaları kullanılarak hamilelik boyunca bebeğin gelişimi ve sağlığı izlenir. Bu rutin kontrol sırasında genellikle bebeğinizin cinsiyeti hakkında bir sonuç bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu