Hamilelik Dönemi

Hamilelik Dönemi – 6 Haftalık Gebelik

Hamilelik Dönemi – 6 Haftalık Gebelik

6 haftalık gebelik, Bu, hormonal dengenin aniden değiştiği ve vücudun hamileliğe uyum sağlamaya çalıştığı dönemin başlangıcıdır. Bazı gebelerde gebeliğin altıncı haftasında herhangi bir belirti veya değişiklik görülmezken, bazı gebelerde gebelik belirtileri güçlü bir şekilde hissedilebilir.

Anne adayları 6 haftalık hamile olduklarını öğrendiklerinde sıklıkla ultrasona hazırlanırken 6 haftalık gebelik kesesinin ne kadar büyük olması gerektiği sorusuna cevap ararlar. 6. haftada gebelik kesesinin boyutu yaklaşık 2 mm’dir. Tek başına pozitif bir gebelik testi sonucu, sağlıklı bir hamileliği teşhis etmek için yeterli değildir.

Âdetinizin başlangıcında bilinen bir hamileliği kutlamak veya sağlıklı bir hamileliğin devamını sağlamak için 6 haftada ilk ultrasonunuzu beklemeniz faydalı olacaktır. İncelendiğinde gebelik kesesi sağlıklı bir şekle ve büyüklüğe sahiptir, kandaki BetaHCG değeri ile örtüşür ve gün geçtikçe büyümektedir, bu da sağlıklı bir gebelik anlamına gelmektedir

6 Haftalık Hamileyken Kalp Atışı Duyabiliyor Musunuz?

Hamileliğin erken evrelerini izlemede bebeğin kalp atışlarını dinlemek çok önemli ve rahatlatıcı bir adımdır. 6 haftalık gebelik kalp atış hızının kontrol edileceği haftadır ve normal şartlar altında bu haftadan itibaren kalp atışları duyulabilir.

İlk kalp atışları duyulduğunda, düzenli olarak izlenmeli ve izlenmelidir. Bazı durumlarda 6 hafta sonra kalp atışı duyulmayabilir. Bu durum belirsiz bir şekilde olumsuz bir durumun varlığına işaret eder ve 7. haftaya kadar çökmesi normal kabul edilir. Bu gibi durumlarda genellikle birkaç gün sonra yeni bir randevu alınır. Gebeliğin 8.  haftasından sonra kalp atışı ilk duyulduğundan çok daha net duyulabilir.

6 Haftalık Hamile Bebek Gelişimi

Anne adaylarının hamile olduklarını ve 6 haftalık olduklarını öğrendiklerinde en çok sordukları sorulardan biri de 6 haftalık bebeklerinin hayatta olup olmadığıdır. 6 haftalık bir bebek yaşıyor ve embriyo olarak adlandırılıyor. Sekizinci haftanın sonunda embriyo olgunlaşır ve bu dönemden sonra fetüs olarak adlandırılır. 6 haftalık gebelik bebek hala bezelye büyüklüğünde veya 56 mm’dir.

Kalp atış hızı dakikada 100 ila 160 atış arasında değişir. 6. Hafta, anne karnındaki bebeğin gelişimi için önemli kilometre taşlarına ulaşıldığı önemli bir hamilelik haftasıdır. Bu hafta boyunca bebeğinizin yüzü kaba çizgilerle şekillenmeye başlar. Burun, kulaklar ve ağız oluşmaya başladığında, kafatasında ve kalpte çıkıntılı bir yapı vardır. Gözlerin oluşacağı bölgelerde yine sadece morluklar vardır.

6. Haftalık Ultrasonda Bebek Görüntüsü

Pozitif gebelik testi olan kadınlarda 5 veya 6. Haftada bir ultrason muayenesi yapılır. Bu ultrason ve kalp atışının dinlenmesi hamileliği doğrulamak için çok önemlidir. 6 haftalık gebelikte ultrason görüntüsü sadece küçük bir nokta olmasına rağmen gebelik hakkında son derece önemli bilgiler verir. Ultrason görüntüsünde embriyo bezelye gibi yuvarlak ve 0,50,6 mm ölçülerindedir.

Hamile kadınlar tarafından sıkça sorulan bir başka soru da hamileliğin 6. haftasında ultrason çektirmek doğru mudur? 6 haftalık muayene sırasında doktor ultrason kullanarak gebelik kesesini ve embriyonun oluşturduğu deseni görselleştirebilir. Daha fazla anne ve bebek paylaşımları için bebektv.net takip edebilirisiniz…

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu