Hamilelik Dönemi

Hamilelik Dönemi – 5 Haftalık Gebelik

Hamilelik Dönemi – 5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik, Birçok hamile kadın hamileliğin 4. haftasından itibaren hafif de olsa hamilelik belirtilerini hissetmeye başlar. Bu semptomlar ara sıra baş dönmesi olabilir veya mide bulantısı, düşük tansiyon ve koku alma duyusuna duyarlılık gibi çeşitli semptomları içerebilir. 5. Bu belirtiler haftanın başında biraz artabilir. Önceki haftalarda bir fark hissetmeyen anneler, bu hafta da aynı ilk belirtileri sıklıkla yaşarlar. Bu dönemde gebeliğin 5. haftasında en sık görülen belirtiler arasında en sık görülenler:

 • Bulantı ve kusma
 • Yorgunluk
 • Gerginlik ve ağrı hissi
 • Hamilelikte sütlü akıntı
 • Ağızda metal tadı
 • Yüzde ve cilt yüzeyinde koyu lekeler
 • Adet kanaması gibi ağrı
 • Daha kalın ve daha parlak saç
 • Her zamankinden daha fazla idrar yapmak
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • İştah artışı

5 Haftalık Gebelik Testi?

Özellikle planlı gebeliklerde, anne baba adayları tarafından test için doğru zaman merakla beklenir. 5 haftalık hamilelik,  idrar ve kan testleri yapmak için doğru zamandır. Bu hafta boyunca, BetaHCG hormon seviyeleri önemli ölçüde artar ve yaklaşık 18 ila 7.30 mIU/mL’ye ulaşır. Adet döneminiz geciktiyse hamilelik testi yaptırmalısınız.

Anne adayları idrarda gebelik testi veya kanda gebelik testini tercih edebilirler. Çoğu zaman, idrar testleri kolayca bulunabildiği ve evde yapılabildiği için ilk tercihtir. Bu testlerin doğruluğu çok yüksektir, ancak yine de bir kan testi kadar doğru kabul edilmezse faydalıdır. Bu nedenle idrar testi sonucu ne olursa olsun adet gecikmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurarak gebelik testi yaptırmanızı öneririz.

5 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur Mu?

5 haftalık gebelik, BetaHCG hormon sonuçları ile hamilelik testi yaptıktan sonra, insanlar genellikle 5. veya 6. haftada bir ultrason randevusu alırlar. Bu ultrason, yanlış pozitif sonuçlara yol açan ektopik gebelik gibi kötü gebelik sorunlarının teşhisinde de çok önemlidir. Ancak bu testte özellikle erken idrarda gebelik testi başta olmak üzere çok erken öğrenilen fetüsler için düşük yapıp yapmadığını anlamak mümkündür.

Söz konusu muayene genellikle 5. veya 6. haftada yapılır. Gebeliğin 4. veya 5. haftalarında, genellikle transvajinal ultrasonda gebelik kesesi görülebilir. Abdominal ultrasona ihtiyacı olan anne adayları 6. haftaya kadar beklemelidir. Ultrasonda her şey yolunda giderse doktor gebelik kesesini kontrol edecek ve ayrıca bebeğin kalp atışlarını dinleyecektir. 5. haftada gebelik kesesinin kaç mm olduğu sorulduğunda, “Bu gebelik kesesi fetüsün ultrason ekranında görebildiğimiz ilk belirti ve 5. Bir hafta sonra çapı yaklaşık 20 mm’dir”.

5 Haftalık Hamilelikte Ne Gibi Değişiklikler Oldu?

5 haftalık gebelik, vücudu hamileliğe hazırlanırken çok önemli değişiklikler yaşar. 5 haftalık hamilelikte kanama olur mu sorusu hamile annelerin sıkça sorduğu bir sorudur. Bebek anne rahmine tutunduktan sonra yerleşme kanaması olarak bilinen ve 12 gün sürebilen hafif bir kanama olabilir. Ancak bebek ultrasonu sonrası kanama hamilelikle ilgili bir sorunun işareti olabileceğinden, bu durumlarda tıbbi tesislere danışılmalıdır. Daha fazla anne ve bebek paylaşımları için bebektv.net takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu