Bebeklik Dönemi

8 aylık bebeğin beslenmesi

8 aylık bebeğin beslenmesi

Bu araştırmaya girdiyseniz bebeğiniz 8 aylık olmuş demektir, zaman ne kadar hızlı akıyor değil mi? Daha düne kadar bebeğinizi kucağınıza alma heyecanı duyuyorken şimdi her ay onun sağlıklı şekilde beslenmesi için bilgi almaya çalışıyorsunuz.

Bebeğiniz 8 aylık olduğunda birçok besin maddesini yiyebilir çağa gelmiş demektir. Bu döneme dek herhangi bir besini kabul etmemiş ve size zorluk çıkarmış olabilir.

Siz de bu döneme dek ek gıda maddelerini ertelemiş olabilirsiniz. Ancak bu dönemden sonra bebeğinize zorla da olsa diğer besin maddelerini sevdirmeli ve yedirmelisiniz.

Bebekler 8 aylık olduklarında; elma ve şeftali gibi meyve suları verilebilir. Sebze çorbaları bu dönemde bebeğin öğle yemeğini oluşturmalıdır.

Sebze çorbalarında; patates, havuç, pirinç karışımı kullanmak ve zamanla püre halinde bunları yedirmek doğru olacaktır. Sebzelerin taze olmalarına dikkat ediniz.

Pirinç, süt ve şeker karışımı ile yaptığınız muhallebileri bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca yoğurt, peynir gibi sütlü besin maddeleri de bebeklere verilebilir. Köfteler ezilmek suretiyle (baharatlı olmamalı) balık ve tavuk da bebeklere bu dönemden sonra yedirilebilir. Ayrıca bebeğinizin gelişimi açısından haşlanmış kuzu ciğerini yedirmek de oldukça yararlı olacaktır.

Bebeğinize vereceğiniz ek gıda maddelerinde kıstasınız, fazla yedirmemek ve birden yüklenmemek olmalıdır. Anne sütünü de kesinlikle ihmal etmeyiniz. Bebek Beslenmesi özellikle bu dönemlerde çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu