Bebeklik Dönemi

bebek gelişimi 6.cı ay

bebek gelişimi 6.cı ay

Evet artık bebeğiniz yarım yaşını tamamladı. Bu dönemden sonra bebeğinizin emeklemeye başlaması an meselesi. Anlamsız da olsa sesler çıkartan, onunla konuştuğunuzda sizi anlarmışcasına gülümseyen adeta oyuncağınız, maskotunuz haline gelmiştir bebeğiniz.

Bebek Gelişimi 6 aylık olduklarında çevrelerini dikkatle incelerler. Öyle ki hafızaları adeta bir bilgisayar gibi kayıt almaktadır. Bu dönemde çevrelerinde gördüklerini gelecekte taklit edecekleri bilinen bir gerçektir.

Bebeğe bu dönemde bir şeyler öğretmeye çalışmanız yersiz olacaktır. Siz normal yaşamınıza devam etmelisiniz. Merak etmeyin bebeğiniz sizi sürekli izliyor ve her şeyi kaydediyor.

Bebekler 6 aylık olduklarında özellikle bu ayın son dönemlerine doğru emekleme hareketlerine geçiş yapacaklardır. Bu dönemde bebeğinizi fazla kısıtlamanız doğru değildir.

Öyle ki kundak içerisinde kalmak istemeyecek, ellerini kollarını kullanmak isteyecektir. Fakat bu dönemde bebeğinizin tırnaklarını uzamadan kesmeye özen gösterin. Elleri sürekli hareket içerisinde olan bebekler bu dönemlerde yüzlerini çizebilir.

Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra gerek sulu gerekse katı olan birçok yiyeceği yiyebilir. Bu dönemde sabah kahvaltısında yaptığınız haşlanmış yumurtayı, öğlen çorbayı yada aklınıza gelen her türlü yiyeceği bebeğinize verebilirsiniz.

Ancak bu durum asla anne sütünü kesmenize sebep değildir. Unutmayın anne sütü bebeğinizin gelişimi açısından çok önemli.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu