Sağlık

Beslenme ve Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

Beslenme ve Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

 

Sağlık problemi yaşayanlar için hipertansiyon özellikle yaşanabilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için beslenme ve hipertansiyon bağlantılı olmaktadır. Özellikle tüketmiş olduğunuz gıdalar zaman zaman tansiyon probleminin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle beslenme konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Yüksek tansiyon riskinin artmasına neden olabilecek çok sayıda farklı faktör bulunmaktadır. Bu nedenle hastaların özellikle dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Özellikle hipertansiyon görülme faktörü konusunda dikkat etmek isteyenler için belirlenen kriterler şunlardır;

  • Yüksek tansiyon özellikle yaşla orantılı olarak görülmektedir. İlk olarak bakıldığında 35-50 yaşlarda saptanması söz konusu olmaktadır. İlerleyen yaşlarda ise görülme sıklığı artmaktadır.
  • Kalıtım tansiyon yüksekliğinin en çok görülme nedenlerinden biridir. Ailede özellikle bu tarz bir rahatsızlık olması durumunda %60 oranında varsa yüksek oranda görülme sıklığı yaşanabilir.
  • 50 yaşın altındaki erkeklerde özellikle daha sık görülmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle cinsiyet de etkili faktörlerden biridir.
  • Şişman insanlarda %40 oranında görülme sıklığı yaşanabilir. Bu nedenle kilo konusunda daha dikkatli olunması gerekir.
  • Şeker hastalarında ise yüksek tansiyona daha çok rastlanmaktadır.
  • Fiziksel aktivitelerin az olması durumunda da görülme sıklığı artmaktadır.
  • Aşırı miktarda tuz tüketimi de yüksek tansiyona yol açan nedenler arasında yer almaktadır.
  • Aşırı stres özellikle tansiyon yüksekliği sorununu beraberinde getirmektedir.
  • Alkol kullanan kişilerde ise görülme sıklığı artmaktadır.

Beslenme İle Hipertansiyon Arasındaki İlişki

Beslenme konusunda yapılan hatalar çoğu zaman hipertansiyon rahatsızlığının yoğun olarak görülmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle aşırı kilolu insanlarda görülme sıklığı artacağından kilo kontrolünü sağlanması gerekir. Tuz tüketimi konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Tuzun aşırı miktarda tüketimi görülme sıklığını arttırmaktadır. Beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivitenin az olması da etkenlerden biridir. Son olarak alkol tüketimi de yoğun olarak tercih edilmesi durumunda hipertansiyon rahatsızlığının görülme sıklığı artmaktadır.

Beslenme ile doğrudan bir etkileşimi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle beslenme konusunda alınacak olan önlemler hipertansiyon nedeni ile yaşanacak olan problemlerin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu