Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Düşük Ne Zaman Neden Olur? 

Hamilelikte Düşük Ne Zaman Neden Olur? 

 

Hamile kadınların dikkat etmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Bunlar beslenme, spor yapma, düzgün hareket etme, uyuma gibi şeylerdir. Bir diğeri ise bebeğin düşme riskine karşı kişinin kendini korumasıdır. Gebelikte düşük bebeğin 24 haftası dolmadan hamileliğin sonlanmasına ve bebeğin ölmesine neden olan durumdur. Düşük eğer ilk üç ayda meydana geldiyse buna erken düşük deniyor.

Ve bur erken düşük her kadın da meydana gelebilir. Gebeliklerin yaklaşık olarak % 10′ u bu şekilde gerçekleşiyor. Erken düşük nedenleri genellikle anormal olan kromozomlar yüzünden meydana geliyor. 3 kere ya da 3 defadan fazla olarak düşük meydana geliyorsa buna da tekrarlayan düşük deniyor. Her 100 kadından bir tanesinde tekrarlayan düşük meydana geliyor. 3. Aydan sonra meydana gelen düşüğe ise geç düşük denir.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Kanamalar meydana geldiyse kadınlar bu duruma dikkat etmeli hemen bir doktora gitmekte fayda var. Kanamanın rengi kahverengi ya da parlak bir kırmızı ise bu düşüğe neden olabilir. Vajinal akıntılar meydana geliyorsa buna da dikkat etmek gerekir. Karın bölgesinde meydana gelen ağrılara dikkat etmek gerekiyor. Bu ağrılar göz ardı edilmemeli. Ateş ve halsizlik varsa ya da kusma oranı daha fazla ve sık sık bulantı oluyorsa buna da dikkat edilmeli. Sırt ağrısının olması bir diğer düşük nedenidir. Ağrı ve kanama birlikte meydana geliyorsa bu da bir diğer düşük olma nedenidir.

Vajinal Akıntı Nedir? Neden Olur? Türleri Nelerdir?

Hamile olan kadınların doğru beslenmesi, gerektiği gibi giyinmesi, gerektiği kadar spor yapması önemlidir. Hamile olan her dört kadından bir tanesinde vajinal akıntılar ve kanamalar meydana gelebilir. Bu nedenden ötürü gebeliğin ilk üç ayında kanama ve lekelenme görürseniz bu kesinlikle düşük yapacağınız ya da düşük yaptığınız anlamına gelmez. Hiç zaman kaybetmeden hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Doktor gerekli görülen tedaviyi uygular. Bunun yanı sıra karın ağrısı da bulunuyorsa kan kırmızı ve kahverengi ise bu bir düşük sebebi olabilir. Bunun için doktora gitmek gerekir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu