Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?  

Hamilelikte Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?  

 

Bebeğinin kalp atışlarını bir an önce duymak isteyen ebeveynler, bebeklerinin kalp atışlarının başladığı haftayı bekleyemeyebilirler.

Bebeğinizin Kalp Atışını Kaç Haftada Duyuyorsunuz?

Ultrason taraması sırasında bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışı 5. haftadan itibaren ultrason muayenesi sırasında duyulacaktır. Bebeğinizin kalp atış ritmi hamilelik boyunca doktorunuz tarafından izlenmeye devam edecektir. Ancak yapısal olarak 10’unda ve 12’sinde kalp atışlarınızı net bir şekilde duyacaksınız.

Bebeğinizin Kalp Atışı Nasıl Geliyor?

Gebeliğin ilk haftası olan 5. haftadan itibaren transvajinal ultrason ile bebeğinizin kalp atışları duyulur. Sonraki süreçte bebeğinizin nabzı daha belirgin olacaktır. Gebeliğin sonlarında Doppler ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Hamileliğin ilk birkaç haftası, kadınlar için oldukça uyarıcı ve kaygılı bir sürecin başlangıcıdır. Bu süre zarfında fiziksel ve zihinsel değişimler yoğun bir şekilde yaşanır. Ancak bu süreci eğlenceli hale getirmek için kafanızı daima taze tutun ve stresten kaçının. Hamileliğin ilk birkaç haftası için makaleyi okuduğunuzdan emin olun.

Bebeğini kucağına almak için sabırsızlanan ebeveynler çok aktiftir. Bu işlemin ardından bebeğinizi emzirmek için ihtiyacınız olan ürünleri satın alın. Bebeğinizi beslemek için satın aldığınız ürünlerin kalp ve damar hastalıklarına hatta kansere neden olduğu bilinen BPA ve BPS içermediğinden emin olmalısınız. BPA veya BPS nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okumalı ve sağlıklı biberon veya emzik seçerken bu soruyu göz önünde bulundurmalısınız.

Bebeğinizin Kalp Atışı Nasıl Olacak?

Hamilelikte kan testi pozitif çıkan bir anne, bebeğinin kalp atışını soruyor. Transvajinal ultrasonografi ile bebeğinizin kalp atışı, gebe kaldıktan 3-4 hafta sonra veya son adet döneminin ilk gününden 5-6 hafta sonra tespit edilebilir. Bu erken fetüsün kalp atışı hızlıdır. Ayrıca bebeğinizin kalp atışını almanız 7 hafta kadar sürebilir.

Bebeğin kalp atışları ultrason ile ortalama 6. haftadan itibaren görüntülenir ve 12. haftadan itibaren fetal doppler cihazıyla duyulabilir. Gürültünün duyulma hızı, bebeğin anne karnındaki konumuna, ağırlığına ve son adet tarihine göre belirlenen beklenen doğum tarihinin doğruluğuna bağlıdır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu