Hamilelik Dönemi

Hamilelik Dönemi – 2 Haftalık Gebelik

Hamilelik Dönemi - 2 Haftalık Gebelik

2 Haftalık Gebelik

2 haftalık gebelik, yeni bir embriyonun oluşumu için bir kadının vücudunda güçlü hazırlıklar içerir. İkinci hafta boyunca, bir kadının vücudu yumurtlamaya hazırlanır, ardından bir yumurta olgunlaşır ve fallop tüpüne salınır. Yumurtlama döngüsüne göre, bir yumurtanın olgunlaşıp fallop tüpüne gönderildiği birkaç gün, bir kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.

Ortalama adet döngüsü 28 gün olarak kabul edildiğinde, düzenli adet gören bir kadın için yumurtlama 14 gün civarındadır. Daha kısa veya daha uzun adet döngüsüne sahip kişilerde, bu sürecin ortası etrafında ortalanmış birkaç günlük bir süre yumurtlama olarak kabul edilebilir.

Yumurtlama günleri, takvimler veya bazal sıcaklık ölçümleri gibi çeşitli şekillerde tahmin edilebilir. Yumurtlamadan 23 gün önce ve yumurtlamadan 24 saat sonra korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz hamilelik riski yüksektir. Bu günlerde döllenme sonucunda bir embriyo oluşur ve embriyo fallop tüplerinden geçerek rahime tutunarak gelişme sürecini başlatır.

2 Haftalık Gebelik Belirtileri

2 haftalık gebelik, semptomların başlaması için çok erken bir haftadır, ancak bazı kadınlar ikinci hafta gibi erken bir zamanda hafif semptomlara başlayabilir. Bu semptomlar yorgunluk, uyku hali, sinirlilik, büyümüş ve tıkanmış göğüsler ve artan idrara çıkma gibi çeşitli semptomları içerebilir.

Yumurtlama sırasında vajinal akıntı değişikliği, koku alma duyusunun güçlenmesi, cinsel dürtü artışı, kasık krampları gibi belirtiler görülebilir. Haftalar sadece yumurtlamanın ve döllenmenin ilk günlerini içerebilir. Bununla birlikte, hamilelik aslında iki hafta boyunca bu aşamada başlamışsa, hamileliğin en bariz ve temel belirtisi, hamilelik testi yaptırmanız için en iyi zamanı gösterecek olan adet gecikmesidir.

2 Haftalık Hamilelik Testi Yapabilir Miyim?

İki haftalık hamilelik testinin çıkıp çıkmaması, adet döngünüzün kaç gün sürdüğüne, yani iki âdetin ilk gününden kaç gün arayla yapıldığına bağlıdır. Hamilelik sırasında 2. Döllenme hafta boyunca gerçekleşebilir. Bu durumda erken gebelik testi veya idrarda kan testi pozitif çıkma olasılığı vardır.

Bununla birlikte, bu sonuçlar genellikle belirsizdir ve kaçırılan bir dönemin başlamasından birkaç hafta sonra testler daha doğrudur. Ancak erken test sonucu pozitif çıkarsa kadın doğum uzmanınıza giderek gebelik kan testi yaptırabilirsiniz. Sonuçlar net değilse, doktorunuzun size verdiği yeni randevu tarihinde testi tekrarlayabilirsiniz.

2 Haftalık Hamilelik Ultrasında Görülebilir Mi?

2.haftalık gebelik döllenme yakındır veya yeni olmuş olabilir. Her iki durumda da bu haftaki ultrasonda bir fark görülmeyecektir. Tohumlama, yumurtlama günlerinde gerçekleşir, ancak bu dönemin tarihine bağlı olarak fallop tüplerinde gerçekleşir ve kadının rahmine ulaşması birkaç gün sürebilir. Ayrıca rahme giren embriyo henüz çok küçük olduğu için ultrasonla da maalesef görülememektedir.

Adet gecikmesinden sonra gebelik testi yapacağım ve sonuç pozitif çıkarsa ilk ultrason için randevu alacağım. Gebelik kesesi vajinal ultrasonda 4 veya 5. haftada, abdominal (abdominal) ultrasonda 6. haftada görülebilir. Daha fazla anne ve bebek paylaşımları için bebektv.net takip edebilirisiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu