Beslenme

Bebeklere Şeker Ve Tuz Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Şeker Ve Tuz Ne Zaman Verilmeli?

 

Ebeveynler, bebeklerinde ek gıdaya geçtikten sonra besinlere tuz ya da şeker ekleyebiliyor. Peki bu işlem ne kadar doğrudur?

Bebeklere şeker ve tuz ne zaman verilmeli? Bebekleri beslerken tuz ve şeker kullanımına çok dikkat edilmesi gerekir. Benekler ilk altı ay sadece anne sütü almalıdır. Bebeklerin beslenmesinde şeker ve tuzun yeri bulunmamaktadır. Tuz ve şeker kullanımı bebeklerin sağlığını bozabilir. Anne sütü bebeklerin altı ay boyunca vücudunun ihtiyacı olan bütün vitaminleri karşılayabiliyor. Altı aydan sonra bebeklere ek gıdalar verilebilir. Ancak ek gıda verilirken tatlandırmak için tuz ve şeker verilmemelidir.

Kalp Ve Böbreklerde Problem Olabilir

Bebeklere 1 yaşından önce tuz verilmemesi önerilir. Erken yaşta tuz verilmesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Tuz tüketimi böbreklerin işlevini bozabilir. Ayrıca tuz kan basıncının yükselmesine de neden olabilir. Yüksek oranda tuz bulunan ürünlerden uzak durmalısınız. Bir yaşına kadar bebeklerin sadece doğal yollarla tuz alması uzmanlar tarafından önerilir.

Şekerden Uzak Tutun

0-3 yaş arasındaki çocukların beslenme ve vücut yapısında değişimler görülmeye başlanır. Bu yaşlardaki bebek ve çocuklarda beslenme alışkanlıkları hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bebek ve çocuklarınızı olabildiğince şeker ve tuzdan uzak tutmalısınız. Şeker ve tuz çocukların gelişimine katkıda bulunmaz. Çocuklara yalnızca enerji veren bu ürünler ayrıca bağımlılık yapabilir.

Bebeğe Ne zaman Tuz Verilmeli?

Bebekler bir yaşından önce doğal yolla besinlerden tuzu alabiliyor. Bu süreç içerisinde ilave tuza herhangi bir ihtiyaç bulunmuyor. Bir yaşından itibaren ise bebeklerde tuz tüketiminin düşük oranlarda kullanılması gerekir. İyotlu tuz tüketimi troit hormonunun oluşmasına yardımcı olur. Sıfır tuz tüketimi yetişkinlerde ve çocuklarda troit hastalıklarına yol açabilir.

Şekerin Bebek Gelişiminde Katkısı Var Mı?

Basit şeker bebeğinizin gelişiminde herhangi bir katkıda bulunmuyor. Lezzetli bir tat olması nedeniyle bağımlılık yapabiliyor. Şeker sadece enerji verir. Şeker, diyabet başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bebeklerde şeker tüketimi ciddiye alınması gereken konulardan bir tanesidir. Bir yaşından önce mutlaka tüketimine özen göstermeniz gerekir.

Kaynak : https://www.kadinonline.net/bebeklere-seker-ve-tuz-ne-zaman-verilmeli/

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu