Hamilelik Dönemi

20. Hafta Gebelik Süreci  

20. Hafta Gebelik Süreci  

 

Anne karnındaki 20 haftalık bebek hızla büyümeye ve gelişmeye devam eder. Kalp hızı eskisinden daha güçlü hale geldikçe, duyu sinirleri olgunlaşır ve özellikle işitme oldukça gelişmiştir. Bu hafta boyunca sindirim ve kalp atışı gibi iç seslere ek olarak dış dünyadan gelen sesler de bebeğinizin dikkatini çekmeye başlar. Hamile kadınlarda bebeğin rahmi bu haftada gelişmeye başlar. Akciğer gelişimi hızla devam eder ve bebek küçük nefes egzersizleri yaparak dış dünyaya hazırlanmaya başlar. Saç ve kaşlar görünmeye başlar.

20 Haftalık Bebekte Cinsiyet Değişir Mi?

18 ile 22. Hafta arasında bebeğin vücut yapısı, büyüme ve gelişimi detaylı ultrason olarak bilinen özel bir ultrason yöntemi ile detaylı olarak incelenir. Bu muayene bebeğinizin sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlıyorsa, çoğu zaman bebeğin cinsiyetini de belirlemeyi mümkün kılar. Bu ultrason sayesinde doğru pozisyonda yatarken fetüsün cinsiyetini öğrenebileceksiniz.

20 Haftalık Fetal Ultrason Nasıl Görünür?

20 haftada ultrason muayenesi genellikle ayrıntılı ultrasonla çakışır. Bu ziyaret sırasında bebeğin kalp, beyin ve böbrek gibi iç organlarının gelişimi doktor tarafından detaylı olarak incelenir. Ayrıca bebeğin boy ve kilosu fiziksel büyüme için ölçülür ve uzuv büyümesinin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğini belirleyebilir. Ultrasonda, ebeveynler, hiperaktif bir evre yaşıyorsa, bebeklerinin hareketlerini mutlu bir şekilde gözlemleyebilirler.

20 Haftalık Kaç Aylık Hamile?

  1. gebelik haftasında gebelerin sıkça sorulan soruları arasında 20 haftalık gebelik kaç ay, 20 haftalık gebelik kaç aya tekabül eder gibi sorular bulunmaktadır. 20 haftalık hamilelik, hamileliğinizin 5. ayında olduğunuz anlamına gelir. Yani son ödeme tarihine sadece 4 ay kaldı. Bu haftalarda, karnınız büyümeye başlamadan ve günlük aktiviteleri zorlaştırmadan önce bebeğiniz için bazı hazırlıklara başlamanızı öneririz.

Bebek Boyu Ve Ağırlığı 20. Gebelik Haftalığı

Bebeğin 20 haftalık boyu ve kilosu bu hafta baba adaylarının en sık sorduğu sorulardan biridir. 20. haftada bebeğin anne karnındaki ağırlığı yaklaşık 280.300 gram, bebeğin boyu ise yaklaşık 17-20 santimetredir. Başka bir deyişle, yirmi haftalık hamilelikte bebek büyük bir patates büyüklüğündedir. Bu değerler ortalama olmakla birlikte her bebek için farklı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu