Hamilelik Dönemi

Hamilelik Dönemi – 4 Haftalık Gebelik

Hamilelik Dönemi – 4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 4 haftasının başında çoğu kadında hiçbir belirti görülmez. Ancak bu haftanın sonunda BetaHCG hormonu (insan koryonik gonadotropin) hızla yükselmeye başladı. Bu hormon aynı zamanda gebelik testlerinde seviyesi ölçülen hormondur. BetaHCG hormonunun aktivasyonu ile birlikte vücut gebelik sürecine uyum sürecine girecek ve gebeliğin ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bazı anneler için zor olabilen ve bazı hamile kadınları çok az etkileyen hamilelik

4 haftalık semptomlar şunları içerir:

 • Adet gecikmesi
 • Göğüs ağrısı ve hassasiyet
 • Hüzünlü kusma ve ağızda metalik bir tat
 • Yorgunluk ve uyuşukluk
 • Ciltte koyu lekeler
 • Hirsutizm daha kalın ve parlak görünüyor
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Kokulara duyarlılık
 • Şişkinlik ve hazımsızlık hissi
 • Adet kramplarına benzer hafif kasık ağrısı
 • İştah artışı

4 Haftalık Gebelik Testi?

Boynuzlu gebeler artık gebeliğin 4 haftasına kadar gebelik testi yaptırabilirler. 4 haftalık gebelik hem idrar hem de kan testleri ile tespit edilebilir. Hamileliğin 4. haftasında BetaHCG hormonu önemli ölçüde yükselir ve 526 mIU/ml’lik bir eşiğe ulaşır. Henüz adet görmediyseniz, herhangi bir idrar gebelik testi satın alabilir ve üzerinde yazan talimatlara göre uygulayabilirsiniz.

Eğer âdetiniz henüz gelmediyse erken gebelik testi olarak satılan daha hassas testlerden yararlanmanızı tavsiye edebiliriz. Bu testler için hata oranı çok küçük olsa da kan testleri daha doğru ve güvenilirdir. Bu nedenle idrarda gebelik testi ne olursa olsun gebelikten şüphelenenlerin kan testi için bir sağlık kuruluşuna gitmelerinde fayda vardır.

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Görünür Mü?

4 haftalık hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan biri ultrasonda 4 haftalık gebelik belli olup olmadığıdır. Anneler bebeklerini ultrason ekranında görmek için ne kadar istekli olurlarsa olsunlar, 4 haftalık fetüs henüz ultrasonda görebileceğiniz boyuta ulaşmamıştır.

 1. haftada yapılacak olan ultrasonda doktorunuz gebelik kesesini ve embriyonun oluşturduğu küçük yumruyu görebilir ve size gösterebilir. Adet gecikmesinden 3 gün sonra ultrasonda görülen gebelik kesesinin boyutu yaklaşık 13 mm’dir. Bu haftalardan itibaren bebeğin kalp atışlarını duyabiliriz.

Bu bilgiler ilk randevuda net olarak toplanamıyorsa birkaç gün sonra ultrason randevusu alınabilir. Hamilelik testi pozitif çıksa bile, tamamen mutlu olabilmeniz ve sağlıklı bir hamilelik olduğundan emin olmanız için ultrasonda gebelik kesesini gösterene kadar beklemeli ve kalp atışını dinlemelisiniz. İlk üç aylık dönemde yaygın olduğu için düşük, hamileliğin 4 haftası kadar erken bir tarihte gerçekleşebilir.

4.Hamilelik Haftası Annede Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Gebeliğin 4 haftasında annenin vücudunda köklü değişiklikler meydana gelir ve 40 hafta boyunca anne karnında gelişecek olan bebek için hazırlıklar hızla devam eder. Bu hazırlıklar 4 haftalık gebelik belirtileri hissedilse de hissedilmese de vücut tarafından yapılır. Meme hassasiyeti, çoğu annenin adet gecikmesinden sonra hissettiği en belirgin durumdur. Artan hormon seviyeleri nedeniyle daralmış memede hassasiyet ve ağrı olabilir. Daha fazla anne ve bebek paylaşımları için bebektv.net takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu